Patrzę na BMW M8 Gran Coupé jak na auto, które nie próbuje udawać rozsądku. Z jednej strony daje 625 KM, napęd M xDrive i osiągi, których nie trzeba nikomu tłumaczyć, z drugiej nadal oferuje cztery drzwi, sensowny bagażnik i wnętrze klasy premium. W tym tekście pokazuję, co naprawdę wyróżnia ten model, ile pali, jak wypada w codziennym użyciu i komu w 2026 roku ma jeszcze najwięcej sensu.
BMW M8 Gran Coupé łączy osiągi supersamochodu z wygodą czterech drzwi
- Wersja Competition rozwija 460 kW, czyli 625 KM, oraz 750 Nm momentu obrotowego.
- Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 3,2 s, a prędkość maksymalna rośnie do 305 km/h z pakietem M Driver’s Package.
- Nadwozie ma 5098 mm długości, 1943 mm szerokości i 440 l bagażnika, więc to nadal auto do realnego używania.
- W cyklu WLTP zużycie paliwa wynosi 11,6–11,4 l/100 km, a emisja CO2 264–261 g/km.
- W Polsce najłatwiej szukać go dziś w ofertach stockowych i na rynku wtórnym, gdzie ceny potrafią mocno się różnić.
Najważniejsze liczby, które warto znać
Jeśli od razu odcinam emocje, to właśnie parametry najlepiej pokazują charakter tego auta. To nie jest „mocniejsza seria 8” w potocznym sensie, tylko pełnoprawne M z dużym zapasem siły i bardzo konkretną specyfikacją.
| Parametr | Wartość | Co to oznacza w praktyce |
|---|---|---|
| Silnik | 4.4 V8 M TwinPower Turbo, 4395 cm³ | Duży zapas momentu i bardzo szybka reakcja na gaz |
| Moc | 460 kW, czyli 625 KM | Auto nie tylko przyspiesza, ale robi to bez wysiłku |
| Moment obrotowy | 750 Nm | Świetna elastyczność w każdym zakresie prędkości |
| 0–100 km/h | 3,2 s | To poziom, który jeszcze niedawno był zarezerwowany dla aut stricte sportowych |
| Prędkość maksymalna | 250 km/h, do 305 km/h z pakietem M Driver’s Package | Na torze i autostradzie ma realny zapas, jeśli auto jest odpowiednio skonfigurowane |
| Skrzynia | 8-stopniowa M Steptronic z Drivelogic | Szybkie zmiany biegów i kilka charakterów pracy, od spokojnego po bardzo agresywny |
| Napęd | M xDrive z aktywnym mechanizmem różnicowym M | Lepsza trakcja, ale też możliwość wyostrzenia auta pod tylnonapędowy charakter |
| Długość / szerokość / wysokość | 5098 / 1943 / 1420 mm | To duże auto, które najlepiej czuje się na szerokiej drodze i w większej przestrzeni |
| Rozstaw osi | 3027 mm | Pomaga w stabilności i daje sensowną przestrzeń dla pasażerów z tyłu |
| Bagażnik | 440 l | Wystarcza na weekend i podróż służbową, ale to nie jest liftback nastawiony na maksymalną pakowność |
| Prześwit | 123 mm | Warto uważać na podjazdy, progi i krawężniki |
| Zużycie paliwa WLTP | 11,6–11,4 l/100 km | To już poziom, który trzeba świadomie zaakceptować |
| Emisja CO2 WLTP | 264–261 g/km | Wskazuje na bardzo wysoką klasę osiągów i równie wysokie koszty eksploatacji |
W skrócie: to samochód, który z definicji nie jest racjonalny, ale właśnie dlatego ma sens dla właściwego kierowcy. Żeby dobrze go ocenić, trzeba jednak spojrzeć nie tylko na tabelkę, ale też na to, jak wygląda i jak zachowuje się na drodze.

Proporcje, które budują charakter
Ja widzę w tym modelu jeden z najlepiej wyważonych projektów BMW ostatnich lat. Długa maska, niska linia dachu, szeroki rozstaw kół i muskularne błotniki sprawiają, że M8 Gran Coupé wygląda bardziej jak gran turismo z ambicją torową niż jak „duży sedan po tuningu”.
To ważne, bo ten samochód wygrywa właśnie proporcjami, a nie przesadą. Nie musi krzyczeć karbonem na każdym elemencie, żeby wyglądać drogo i szybko. W ruchu robi szczególne wrażenie jego postura: niski, szeroki i długi bok nadaje mu powagę, której zwykłe sportowe limuzyny często nie mają.
- Długa sylwetka podkreśla luksusowy, grand tourerowy charakter.
- Niska linia dachu daje efekt coupé, ale odbiera trochę praktyczności przy wsiadaniu z tyłu.
- Szeroki rozstaw kół wzmacnia wizualnie stabilność i przyczepność.
- 20-calowe koła z ogumieniem mieszanym domykają całość, ale od razu sugerują wyższe koszty eksploatacji.
W praktyce to auto najlepiej wygląda na szerokiej ulicy, pod hotelem, przed biurem albo na otwartej trasie. W ciasnym centrum nadal robi wrażenie, ale wtedy od razu przypomina o swoich gabarytach, więc przechodzę płynnie do tego, jak realnie się nim jeździ.
Jak jeździ i dlaczego to nie jest tylko szybka limuzyna
Największa przewaga tego BMW nie leży wyłącznie w mocy. Leży w tym, że samochód potrafi tę moc wykorzystać w sposób bardzo uporządkowany. Z mojego punktu widzenia właśnie tu zaczyna się różnica między „mocnym autem” a prawdziwym M.
Silnik i skrzynia
V8 o pojemności 4,4 litra daje tu dokładnie to, czego oczekuje się od topowego BMW M: szybki start, mocne dociśnięcie w średnim zakresie i ciągnięcie aż do wysokich obrotów bez uczucia zadyszki. 750 Nm sprawia, że auto jest żwawe nie tylko przy pełnym gazie, ale też przy zwykłym wyprzedzaniu na trasie. 8-biegowa skrzynia M Steptronic z Drivelogic zmienia przełożenia szybko i bez teatralności, jeśli tego nie chcesz, ale potrafi też wyostrzyć reakcję do poziomu, który naprawdę robi różnicę.
Przeczytaj również: Infiniti G35 - Lepsze niż BMW Serii 3? Analiza i Porady
Napęd i tryby jazdy
M xDrive to nie jest zwykły napęd na cztery koła, tylko układ, który wyraźnie wspiera dynamikę. Samochód zachowuje bardzo dobrą trakcję, ale w odpowiednich ustawieniach potrafi też przesunąć charakter w stronę tyłu, dzięki czemu prowadzenie nie staje się sztucznie bezpieczne i mdłe. Do tego dochodzi aktywny mechanizm różnicowy M, który pomaga wyjść z zakrętu z większą pewnością i mniejszą stratą przyczepności.
W codziennym trybie auto jest bardziej cywilizowane, niż sugerowałby wygląd. W Comfort da się nim spokojnie jechać po mieście albo autostradą, a dopiero Sport i Sport Plus pokazują, ile tej konstrukcji zostało z torowej filozofii BMW M. To właśnie ta elastyczność sprawia, że M8 Gran Coupé nie jest jedynie weekendową zabawką.
Skoro już wiemy, jak jeździ, warto sprawdzić, czy w ogóle da się w nim normalnie żyć na co dzień.
Wnętrze i codzienna użyteczność
Tu ten model zyskuje najwięcej w stosunku do klasycznego coupé. Cztery drzwi naprawdę zmieniają używanie auta, nawet jeśli tylna część kabiny nadal nie próbuje udawać pełnoprawnej limuzyny rodzinnej.
| Element | Wartość | Znaczenie |
|---|---|---|
| Długość | 5098 mm | W mieście trzeba pilnować miejsca, ale na trasie to atut stabilności |
| Rozstaw osi | 3027 mm | Pomaga w komforcie i daje odrobinę luzu pasażerom z tyłu |
| Bagażnik | 440 l | Wystarcza na kilka dużych walizek albo bagaż na dłuższy wyjazd |
| Zbiornik paliwa | 68 l | Na dłuższej trasie ogranicza liczbę postojów, ale nie zmienia apetytu V8 |
| Prześwit | 123 mm | Najmocniej przypomina, że to nadal niskie, sportowe auto |
W kabinie liczy się przede wszystkim jakość i pozycja za kierownicą. Fotele M trzymają ciało bardzo pewnie, materiały są z segmentu premium, a całość ma klimat auta, które chce dać kierowcy poczucie wyjątkowości bez nadmiaru fajerwerków. Tylny rząd jest przydatny, zwłaszcza na krótszych i średnich dystansach, ale to nadal nadwozie z mocno opadającą linią dachu, więc wysokim pasażerom z tyłu nie polecałbym tego auta jako pierwszego wyboru.
Największa różnica wobec czystego coupé polega więc nie na liczbie drzwi, tylko na tym, że tu naprawdę da się wyjechać z domu z dwoma pasażerami i bagażem bez poczucia, że samochód natychmiast zaczyna karać za codzienność. To dobry moment, żeby wejść w temat kosztów, bo tam romantyzm szybko spotyka się z rzeczywistością.
Ile pali i ile kosztuje trzymanie go w Polsce
Oficjalne dane WLTP mówią o zużyciu paliwa na poziomie 11,6–11,4 l/100 km i emisji 264–261 g CO2/km. W praktyce ja zakładałbym, że spokojna trasa może zejść w okolice dolnej granicy, ale miasto, krótkie odcinki i dynamiczna jazda bardzo szybko podbiją wynik wyraźnie wyżej. Przy takim V8 oszczędność nie jest po prostu właściwym kryterium oceny.
Równie ważny jest koszt samego zakupu. W jednym z aktualnych ogłoszeń BMW Premium Selection widzę egzemplarz z 2025 roku i przebiegiem 25 045 km za 579 900 zł netto. To dobrze pokazuje, że w tym segmencie płaci się nie tylko za moc, ale też za stan, historię, wyposażenie i markową aurę. Do tego dochodzą szerokie opony w rozmiarze 275/35 ZR20 z przodu i 285/35 ZR20 z tyłu, więc nawet zwykłe serwisowanie ogumienia nie należy do tanich.
Jeśli miałbym sprowadzić ten temat do jednego zdania, powiedziałbym tak: to samochód, w którym koszty eksploatacji trzeba zaakceptować przed podpisaniem umowy, a nie po pierwszym tankowaniu. A skoro budżet ma znaczenie, sensownie jest zestawić M8 z najbliższymi alternatywami wewnątrz marki.
Jak wypada na tle innych mocnych BMW
Gdybym miał wybierać wyłącznie sercem, M8 Gran Coupé wygrywa wyglądem i aurą. Gdybym jednak doradzał zakup bardziej chłodno, porównałbym je przede wszystkim z M850i xDrive Gran Coupé i M5, bo właśnie między tymi samochodami najczęściej zapada decyzja.
| Model | Najmocniejsza strona | Kiedy ma większy sens niż M8 |
|---|---|---|
| M8 Competition Gran Coupé | Najbardziej bezkompromisowy charakter, topowe osiągi, najwięcej emocji | Gdy chcesz auta, które od razu robi wrażenie i nie liczysz każdej złotówki na paliwie |
| M850i xDrive Gran Coupé | Wciąż mocne V8, ale spokojniejsze i łatwiejsze do obrony w codziennym użytkowaniu | Gdy chcesz prestiżu i osiągów, ale bez tak ostrego temperamentu i tak wysokiego progu wejścia |
| M5 | Więcej praktyczności i bardziej limuzynowy charakter | Gdy ważniejsza jest codzienna wszechstronność niż sylwetka coupé i emocjonalny styl |
Ja widzę to tak: M8 jest najlepsze wtedy, gdy ktoś naprawdę chce połączyć V8, luksus i efektowną sylwetkę bez rezygnowania z czterech drzwi. Jeśli natomiast priorytetem jest bardziej rozsądny wybór, M850i bywa po prostu trudniejsze do podważenia, a M5 daje więcej praktycznego sensu. Po takim porównaniu łatwiej ocenić, czy ten model kupuje się sercem, czy naprawdę ma szansę obronić się także w głowie.
Co sprawdziłbym przed zakupem
Przy takim samochodzie nie skupiałbym się wyłącznie na przebiegu. Dużo ważniejsza jest historia eksploatacji, bo M8 potrafi wyglądać świetnie, a jednocześnie być mocno zmęczone po intensywnym życiu.
- Historia serwisowa i faktury, najlepiej z jasnym potwierdzeniem przeglądów oraz wymian eksploatacyjnych.
- Stan opon, zwłaszcza że mieszany zestaw 20-calowy zużywa się szybko i nie należy do tanich.
- Hamulec i zawieszenie, bo wysoka moc i masa potrafią przyspieszyć zużycie tych elementów.
- Ślady jazdy torowej, częste używanie launch control i przegrzewanie układów przy ostrej eksploatacji.
- Prześwit i dół auta, bo 123 mm nie wybacza wysokich krawężników, ramp ani „przytarć” przy parkingu.
- Wyposażenie opcjonalne, szczególnie jeśli zależy ci na pakiecie M Driver’s Package i maksymalnej prędkości 305 km/h.
Jeżeli miałbym dać jedną radę praktyczną, brzmiałaby ona prosto: w tym modelu kupuje się nie tylko silnik, ale też stan całej reszty. I to właśnie stan często decyduje, czy auto będzie zachwycało, czy zacznie kosztować nerwy.
Po czym poznaję, że ten model nadal broni się w 2026 roku
M8 Gran Coupé nadal działa, bo nie próbuje być kompromisem dla wszystkich. To auto ma bardzo wyraźny charakter: jest szybkie, mocne, efektowne i wystarczająco praktyczne, żeby nie ograniczać się do jednego weekendu w miesiącu. Taki zestaw nie jest tani ani racjonalny, ale właśnie dlatego trafia do konkretnego kierowcy, a nie do każdego.
Jeśli szukasz BMW, które daje prawdziwe emocje, a jednocześnie nie rezygnuje z czterech drzwi i sensownej codzienności, ten model nadal pozostaje jednym z najbardziej spójnych wyborów w gamie. Jeśli jednak chcesz przede wszystkim rozsądku, lepiej spojrzeć w stronę M850i albo M5, bo tam bilans między sercem a portfelem będzie po prostu łatwiejszy do obrony.