BMW X5 2025 to nadal jeden z najbardziej kompletnych SUV-ów premium w swojej klasie, ale to nie jest auto do wybierania wyłącznie oczami. W tym tekście rozkładam na czynniki pierwsze, co zmieniło się w roczniku 2025, jakie wersje mają sens w Polsce, ile miejsca daje kabina i bagażnik oraz kiedy plug-in hybrid jest lepszy niż diesel. Jeśli myślisz o dużym SUV-ie do miasta i na trasy, te różnice mają bezpośredni wpływ na komfort, koszty i codzienną wygodę.
Najważniejsze informacje o X5 z rocznika 2025
- Wiosną 2025 X5 dostał standardowe adaptacyjne reflektory matrix LED, a w mocniejszych odmianach pojawiło się bogatsze wyposażenie seryjne.
- X5 xDrive50e ładuje się AC z mocą 11 kW i potrzebuje około 2 godz. 45 min do pełna, więc ma sens tylko wtedy, gdy ładujesz regularnie.
- W Polsce ceny startowe zaczynają się dziś od 410 000 zł za diesla, 430 000 zł za benzynę i 472 500 zł za plug-in hybrid.
- Praktyczność jest mocną stroną X5, ale hybryda plug-in ma mniejszy bagażnik: 500–1 720 l zamiast 650–1 870 l w wersjach spalinowych.
- Najrozsądniejsze wybory to diesel na długie trasy, xDrive40i jako złoty środek i xDrive50e dla osób z wallboxem.

Co zmieniło się w roczniku 2025
Największa zmiana nie dotyczy samej sylwetki, tylko wyposażenia i użyteczności. Jak podaje BMW Group, od wiosny 2025 X5 i X6 mają w standardzie adaptacyjne reflektory matrix LED, a odmiana M60i dostała też pakiet M Sport Pro, system Harman Kardon i szyby chroniące przed słońcem.
Druga ważna rzecz dotyczy hybrydy plug-in. W X5 xDrive50e maksymalna moc ładowania AC wzrosła do 11 kW, więc pełne ładowanie zajmuje około 2 godzin i 45 minut. To nadal nie jest auto elektryczne, ale w praktyce skraca postój przy wallboxie i poprawia sens tej wersji dla kierowców, którzy ładują samochód regularnie.
Ja traktowałbym ten rocznik bardziej jako dopracowanie niż rewolucję. BMW nie przewróciło X5 do góry nogami, tylko dołożyło to, co w luksusowym SUV-ie robi największą różnicę: światła, ładowanie i sensowniejsze wyposażenie mocniejszych odmian. To prowadzi wprost do pytania, którą wersję wybrać bez przepłacania za rzeczy, których nie wykorzystasz.
Jakie wersje warto brać pod uwagę
Według konfiguratora BMW Polska, dziś widać cztery główne progi wejścia: diesel od 410 000 zł, benzyna od 430 000 zł, plug-in hybrid od 472 500 zł oraz mocniejsze odmiany M od 562 500 zł; M Competition startuje od 740 000 zł. To ważne, bo w X5 różnica między „ładnie skonfigurowanym” a „przesadnie doposażonym” egzemplarzem potrafi być naprawdę duża.
| Wersja | Co daje w praktyce | Dla kogo | Cena od |
|---|---|---|---|
| Benzyna 3.0 mild hybrid 48 V, 381 KM, 540 Nm | 5,4 s do 100 km/h, płynna reakcja, dobre wyciszenie | Kierowca, który jeździ mieszanie i nie chce diesla | 430 000 zł |
| Plug-in hybrid xDrive50e, 489 KM, 700 Nm | 4,8 s do 100 km/h, bateria 25,7 kWh, ładowanie AC 11 kW w około 2:45 h, bagażnik 500–1 720 l | Osoba z wallboxem i krótszymi dojazdami | 472 500 zł |
| Diesel 3.0 mild hybrid 48 V, 298–352 KM, 670–720 Nm | Spokojniejszy na papierze, ale bardzo sensowny na trasy i przy obciążeniu | Duże przebiegi, autostrady, holowanie | 410 000 zł |
| M60i, 530 KM, 750 Nm | 4,3 s do 100 km/h i bogatsze standardowe wyposażenie od wiosny 2025 | Kto chce luksusu i mocnego V8 | 562 500 zł |
| M Competition, 625 KM, 3,9 s | Najmocniejszy i najbardziej bezkompromisowy | Entuzjasta osiągów | 740 000 zł |
Gdybym miał wybierać chłodno, najpierw patrzyłbym na diesel, xDrive40i i xDrive50e. Odmiany M zostawiam tym, którzy naprawdę chcą poczuć różnicę w osiągach, bo tam płacisz już nie tylko za moc, ale też za opony, hamulce, ubezpieczenie i wyższy próg wejścia. Następny krok to sprawdzenie, jak ten samochód zachowuje się w codziennym użytkowaniu, bo właśnie tam X5 pokazuje swoje plusy i słabe strony.
Praktyczność, która robi różnicę na co dzień
To nie jest średniej wielkości SUV, więc warto mówić wprost: X5 jest duży. Nadwozie ma około 4,94–4,95 m długości, 2,00–2,02 m szerokości i 2,218 m z lusterkami, więc w mieście wymaga uwagi przy parkowaniu i w ciasnych garażach. Z drugiej strony właśnie ten rozmiar daje kabinę, w której podróżujący z tyłu nie są traktowani po macoszemu.
Najbardziej namacalna różnica pojawia się w bagażniku. W wersjach spalinowych otrzymujesz od 650 do 1 870 l przestrzeni, a plug-in hybrid ma 500–1 720 l. To oznacza, że hybryda oddaje część praktyczności na rzecz baterii, więc jeśli regularnie wożysz wózek, trzy duże walizki albo sprzęt sportowy, ta różnica naprawdę będzie widoczna.
W holowaniu X5 też nie udaje delikatnego crossovera. W zależności od odmiany BMW podaje możliwości od 2 700 do 3 500 kg, więc auto spokojnie nadaje się do przyczepy kempingowej czy większej lawety. Z mojego punktu widzenia to jedna z tych cech, które często pomija się przy zakupie, a później okazują się ważniejsze niż dodatkowy ekran czy większe felgi.
Ten blok liczb najlepiej pokazuje, że X5 jest SUV-em do realnego użytku, nie tylko do oglądania na parkingu przed firmą. Na takim tle sensownie da się już ocenić, która wersja pasuje do konkretnego stylu jazdy.
Która wersja ma sens dla konkretnego kierowcy
Jeżdżę głównie po mieście i mam gdzie ładować
X5 xDrive50e ma największy sens wtedy, gdy auto nocuje przy wallboxie albo regularnie podłączasz je w pracy. W takiej sytuacji korzystasz z jazdy na prądzie tam, gdzie ma to największy sens, a silnik spalinowy zostaje do dłuższych tras i awaryjnego zasięgu. Jeśli nie masz gdzie ładować, płacisz za masę i złożoność, których nie wykorzystasz.
Robię dużo autostrady i długich dojazdów
Tu najchętniej wskazałbym diesel. Przy dużych przebiegach i częstym tempie autostradowym nadal daje najlepszy balans między momentem obrotowym, zasięgiem i spokojem przy tankowaniu. Dla kierowcy, który naprawdę robi kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie, to wciąż bardzo logiczny wybór.
Chcę jeden samochód do wszystkiego
Jeśli ma być kompromis bez większych wyrzeczeń, xDrive40i jest bardzo rozsądnym środkiem. 381 KM, 540 Nm i 5,4 s do 100 km/h wystarczają, żeby X5 nie sprawiało wrażenia ociężałego, a jednocześnie nie wchodzisz w poziom kosztów i masy wersji M albo plug-in. Ja właśnie tę odmianę traktowałbym jako „bezpieczny” wybór dla kogoś, kto chce po prostu dobrze jeździć przez kilka lat.
Chcę luksus i moc, ale nie potrzebuję ekstremum
M60i to wariant, który ma sens wtedy, gdy liczy się też emocja: 530 KM, 750 Nm i lepiej doposażona baza po zmianach z wiosny 2025. To już auto szybkie i bardzo dopracowane, ale nadal bardziej użytkowe niż M Competition. W praktyce kupujesz tu nie tylko osiągi, lecz także spokój, że większość ważnych rzeczy jest już na pokładzie.
Przeczytaj również: Ile koni ma BMW M4 G82? Zaskakujące fakty o mocy i osiągach
Chcę najbardziej bezkompromisowego X5
M Competition jest dla wąskiej grupy odbiorców. 625 KM i 3,9 s do 100 km/h brzmią świetnie, ale wraz z tym przychodzą wyższe koszty opon, ubezpieczenia i paliwa, a także mniejsza tolerancja na gorsze drogi. To nie jest wersja, którą wybiera się rozsądkiem. To zakup dla kogoś, kto dokładnie wie, po co chce taką moc.
Po tym przeglądzie łatwo zauważyć, że w X5 najwięcej zależy nie od samego logo na klapie, tylko od tego, jak naprawdę używasz auta. Zanim jednak zamkniesz temat, sprawdziłbym jeszcze kilka rzeczy, które najłatwiej przeoczyć w salonie.
Co sprawdziłbym przed podpisaniem umowy na X5
W tym modelu najłatwiej przepłacić nie za sam samochód, tylko za konfigurację. Duże felgi wyglądają świetnie na zdjęciu, ale w praktyce pogarszają komfort i podnoszą koszt wymiany opon, a część pakietów stylistycznych daje mniejszy efekt niż dobrze dobrane systemy asystujące czy kamera 360°.
- Koła i opony. Im większa felga, tym lepszy efekt wizualny, ale też większe ryzyko twardszej pracy zawieszenia na gorszych drogach.
- Pakiety asystentów. W tak dużym aucie parking, kamera i lepsze systemy prowadzenia są bardziej użyteczne niż część ozdobnych dodatków.
- Wersja plug-in. Jeśli nie masz wallboxa albo regularnego dostępu do ładowania, hybryda plug-in traci sporą część sensu.
- Hak i masa przyczepy. Jeżeli ciągasz przyczepę, sprawdź limit dla konkretnej odmiany, bo różnice między wersjami są naprawdę odczuwalne.
- Garaż i miejsca parkingowe. Przy ponad 2,2 m szerokości z lusterkami X5 bywa zaskakująco wymagający tam, gdzie na zdjęciach wydaje się „po prostu dużym SUV-em”.
Gdybym dziś konfigurował takie auto dla siebie, zacząłbym od napędu i dwóch rzeczy praktycznych: ładowania albo paliwa oraz pakietu wyposażenia, który poprawia widoczność i parkowanie. Reszta jest ważna, ale to właśnie te decyzje najbardziej wpływają na to, czy X5 będzie przyjemnym SUV-em premium, czy tylko drogo wyglądającym kompromisem.
