Kia Stonic - opinie, silniki i ceny. Czy warto go kupić?

Kia Stonic - opinie, silniki i ceny. Czy warto go kupić?
Autor Gabriel Baran
Gabriel Baran

1 września 2026

Kia Stonic to jeden z tych miejskich crossoverów, które kupuje się rozumem, ale ocenia po codziennym użytkowaniu. W praktyce liczą się tu trzy rzeczy: wygoda w mieście, sensowny koszt zakupu i to, czy auto nie irytuje po kilku miesiącach. Poniżej zbieram najważniejsze opinie o Kia Stonic oraz to, co w 2026 roku naprawdę ma znaczenie przed zakupem.

Najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem Stonica

  • Stonic jest wyraźnie miejski: ma 416,5 cm długości, promień skrętu 5,2 m i wysoką pozycję za kierownicą.
  • W opiniach użytkowników wypada solidnie: średnia ocen to 4,27/5, a 65% właścicieli kupiłoby go ponownie.
  • Najbardziej sensowne wersje to 1.0 T-GDI 100 KM i 1.0 T-GDI MHEV 115 KM, z manualem albo 7DCT.
  • Bagażnik ma 332-352 l w zależności od wersji i 1 135-1 155 l po złożeniu oparć, więc do miasta wystarczy, ale nie jest rekordowy.
  • Warto pamiętać, że Stonic nie ma napędu AWD, a oficjalna karta bezpieczeństwa pokazuje 3 gwiazdki Euro NCAP dla starszego testu.
  • Cennik startuje od 90 990 zł, a dobrze doposażone wersje szybko zbliżają się do 110-118 tys. zł.

Jak Stonic wypada dziś w oczach kierowców i testerów

Gdy patrzę na Stonica przez pryzmat opinii, widzę auto, które zbiera raczej uczciwie dobre niż entuzjastyczne recenzje. Najczęściej chwalone są prowadzenie, ergonomia i łatwość codziennego używania, a krytyka dotyczy głównie hałasu, twardych plastików oraz tego, że wyższe wersje potrafią już kosztować zaskakująco dużo jak na segment B.

Obszar Co najczęściej słychać w opiniach Jak to czytam jako kupujący
Układ jezdny 4,57/5 w ocenach użytkowników Auto prowadzi się pewnie i nie zaskakuje w mieście.
Ergonomia 4,39/5 Obsługa jest prosta, a fizyczne sterowanie nadal ma sens.
Widoczność 4,32/5 Łatwiej parkować i manewrować niż w wielu większych SUV-ach.
Silnik 3,91/5 Jednostka spełnia oczekiwania, ale nie każdemu wystarcza dynamika bazowych wersji.
Skrzynia biegów 4,10/5 Ogólnie poprawna, choć wybór zależy od stylu jazdy.

W testach redakcyjnych Stonic dostaje dodatkowe plusy za to, że nie udaje auta bardziej premium, niż jest w rzeczywistości. Panel klimatyzacji i multimediów pozostawiono w dość praktycznej formie, więc najczęściej używanych funkcji nie trzeba szukać po ekranowych menu. To detal, ale właśnie takie detale decydują, czy samochód po miesiącu nadal jest wygodny, czy zaczyna męczyć.

Najważniejsze zastrzeżenie? Cena. W podstawie Stonic jeszcze trzyma rozsądek, ale przy bogatszych wersjach i dodatkach łatwo przesunąć się w okolice, w których konkurencja zaczyna mieć większe nadwozie, lepsze wyciszenie albo bardziej dopracowane wnętrze. I właśnie dlatego warto spojrzeć na niego nie jak na modny gadżet, tylko jak na auto do realnego życia.

To prowadzi do pytania, jak Stonic wypada w środku i czy faktycznie ma dość miejsca na co dzień.

Wnętrze Kia Stonic, które potwierdza pozytywne kia stonic opinie. Widoczny ekran multimediów, kierownica i fotele.

Wnętrze i bagażnik pokazują, czy to naprawdę auto miejskie

Stonic ma 416,5 cm długości, 176 cm szerokości, 152 cm wysokości i 258 cm rozstawu osi. W praktyce oznacza to tyle, że jest wystarczająco kompaktowy do miasta, ale nie robi z użytkownika właściciela ciasnego mikrusa. Z przodu siedzi się wysoko, co pomaga w korkach i podczas parkowania, a promień skrętu 5,2 m naprawdę ułatwia manewry.

Parametr Wartość Co to daje w codziennym użyciu
Długość 416,5 cm Łatwe parkowanie i sensowne gabaryty do miasta.
Szerokość 176 cm Nie jest przesadnie szeroki, więc lepiej odnajduje się w ciasnych ulicach.
Wysokość 152 cm Wyższa pozycja za kierownicą i lepsza widoczność niż w hatchbacku.
Bagażnik 332-352 l Wystarczy na zakupy, wózek kompaktowy i weekendowy wyjazd.
Bagażnik po złożeniu kanapy 1 135-1 155 l Da się przewieźć większe rzeczy, ale bez cudów na miarę dużego SUV-a.
Prześwit 165-183 mm Krawężniki i gorsze drogi nie stresują tak jak w niskim aucie.

Największy praktyczny kompromis dotyczy tyłu kabiny. Dla singla, pary albo małej rodziny Stonic bywa wystarczający, ale jeśli często wożę duże foteliki, dwa większe bagaże i jeszcze wózek, zaczynam patrzeć na auto jak na rozwiązanie „na styk”. Bagażnik w wersji benzynowej ma 352 l, a w MHEV 332 l, bo miękka hybryda zabiera część przestrzeni pod podłogą.

Wnętrze nie udaje luksusu i to w gruncie rzeczy działa na jego korzyść. Materiały są twarde, czasem zbyt twarde, ale układ deski rozdzielczej jest sensowny, a fizyczne sterowanie nadal ma przewagę nad rozwiązaniami, które każą wszystko klikać na ekranie. Najbardziej odczuwalny minus? Szumy i mniej przyjemna akustyka przy wyższych prędkościach. Jeśli więc ktoś planuje głównie autostrady, Stonic będzie raczej kompromisem niż pierwszym wyborem.

Skoro wiadomo już, jak wygląda codzienność na pokładzie, czas przejść do tego, co pod maską ma największe znaczenie.

Jaki silnik wybrać, żeby nie przepłacić

Obecnie Stonic występuje z litrowym benzynowym 1.0 T-GDI w dwóch odmianach mocy: 100 KM i 115 KM z 48-woltową miękką hybrydą. To ważne, bo miękka hybryda nie jest pełnym autem elektrycznym w przebraniu. Pomaga przy ruszaniu, wygładza pracę start-stop i częściowo wspiera silnik spalinowy, ale nie jeździ sama na prądzie tak jak klasyczna hybryda.

Wersja Dla kogo Plusy Na co uważać
1.0 T-GDI 100 KM 6MT Do miasta i dla osób pilnujących budżetu Najniższa cena, prosta konstrukcja, wystarczająca dynamika w codziennym ruchu W korkach trzeba pracować sprzęgłem
1.0 T-GDI 100 KM 7DCT Dla tych, którzy chcą wygody automatu Wygodniejsza jazda w mieście i przy częstych postojach Wyższa cena, mniej naturalna praca niż w manualu w niektórych sytuacjach
1.0 T-GDI MHEV 115 KM 6MT Najrozsądniejszy kompromis Lepsza elastyczność, 200 Nm momentu, bardziej swobodna jazda poza miastem Drożej niż bazowa wersja
1.0 T-GDI MHEV 115 KM 7DCT Dla osób chcących najwygodniejszego Stonica Najbardziej komfortowa odmiana na co dzień, dobra kultura pracy Najwyższa cena w gamie

Katalogowo zużycie paliwa mieści się mniej więcej w zakresie 5,3-5,9 l/100 km w cyklu mieszanym WLTP, ale realnie ja zakładam trochę więcej. W opiniach kierowców najczęściej przewija się przedział około 5,5-7,1 l/100 km, przy czym miasto i krótkie odcinki szybciej podnoszą wynik. Jeśli chcesz spokojnie jeździć po mieście, bazowy 100-konny Stonic wystarczy. Jeśli często wyjeżdżasz poza miasto, dopłata do MHEV ma więcej sensu niż dopłata do samego logo na klapie.

W tym modelu dobrze działa także skrzynia 7DCT, czyli dwusprzęgłowa przekładnia automatyczna. W skrócie: zmienia biegi szybko i gładko, ale w korkach nie każdy lubi jej charakter. Ja traktowałbym ją jako wybór dla osób, które chcą komfortu, a nie absolutnie bezmyślnego toczenia się w sznurku aut. Właśnie dlatego wybór silnika i skrzyni jest w Stonicu ważniejszy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Po napędzie czas na sprawę, która dla wielu kupujących jest równie ważna jak spalanie, czyli bezpieczeństwo i wyposażenie.

Bezpieczeństwo i wyposażenie są ważniejsze, niż się wydaje

W standardzie Stonic oferuje dziś zestaw, który w praktyce ma znaczenie w mieście i poza nim: ESC, HAC, ABS, autonomiczne hamowanie awaryjne FCA z wykrywaniem pojazdów, pieszych i rowerzystów, asystenta utrzymania pasa, system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy, system rozpoznawania znaków i 6 poduszek powietrznych. To nie są ozdobniki z katalogu. To rzeczy, które realnie potrafią zmniejszyć liczbę nerwowych sytuacji na co dzień.

W wyższych wersjach pojawiają się też bardziej zaawansowane systemy, takie jak asystent martwego pola, inteligentny tempomat czy wsparcie jazdy autostradowej. W miejskim crossoverze to ważne, bo kierowcy często szukają auta małego z zewnątrz, ale możliwie wygodnego i przewidywalnego w środku. Dobrze, że Kia nie oszczędza na bezpieczeństwie tylko po to, żeby zaniżyć cenę katalogową na siłę.

Jest jednak istotny haczyk: oficjalna karta bezpieczeństwa dla Stonica pokazuje 3 gwiazdki Euro NCAP i odnosi się do testu z 2017 roku. To oznacza, że wynik jest już stary i nie powinien być czytany bez kontekstu, ale też nie da się go po prostu zignorować. Jeśli bezpieczeństwo bierzesz absolutnie na pierwsze miejsce, porównałbym Stonica z nowszymi konkurentami bardzo chłodno, bez patrzenia na znaczek.

Na plus trzeba dopisać długą gwarancję 7 lat lub 150 000 km. W tej klasie to argument, który naprawdę pomaga w decyzji, bo kupujesz nie tylko auto, ale też spokój na kilka sezonów. I właśnie teraz przechodzimy do pytania, czy ten spokój nie kosztuje zbyt dużo.

Ile Stonic kosztuje i kiedy cena zaczyna uwierać

Najprostszy Stonic 1.0 T-GDI 100 KM z manualem startuje od 90 990 zł. Wersja z 7DCT to już 97 790 zł, a miękka hybryda 115 KM kosztuje odpowiednio 102 990 zł z manualem i 109 790 zł z automatem. Gdy weźmie się dobrze wyposażone odmiany, a szczególnie GT-Line, łatwo dobić do poziomu około 117 790 zł. I to jest moment, w którym Stonic przestaje być „małym miejskim crossoverem za rozsądne pieniądze”, a zaczyna walczyć z większymi autami o uwagę klienta.

Wersja Cena startowa Mój komentarz
1.0 T-GDI 100 KM 6MT 90 990 zł Najrozsądniejszy punkt wejścia do gamy.
1.0 T-GDI 100 KM 7DCT 97 790 zł Wygodniejszy, ale już wyraźnie droższy.
1.0 T-GDI MHEV 115 KM 6MT 102 990 zł Dobry wybór, jeśli liczy się elastyczność i kultura jazdy.
1.0 T-GDI MHEV 115 KM 7DCT 109 790 zł Najbardziej komfortowa, ale też najdroższa ścieżka.

Do budżetu warto doliczyć także koszty serwisowe. Pakiet przeglądów na 4 lata lub 60 000 km kosztuje 4 219 zł dla 1.0 T-GDI i 5 024 zł dla MHEV. To nie jest kwota, która wywraca kalkulację, ale dobrze pokazuje, że opłacalność Stonica nie kończy się na samym cenniku. Najwięcej sensu ma wtedy, gdy kupujesz konkretną wersję pod własny scenariusz jazdy, a nie najbogatszą odmianę tylko dlatego, że ładnie wygląda na placu.

Jeżeli miałbym streścić rzecz brutalnie: Stonic jest wyceniony uczciwie tylko wtedy, gdy nie przesadzisz z konfiguracją. W pełnym pakiecie robi się już drogi jak na samochód segmentu B, choć nadal broni się gwarancją, sensowną ergonomią i dobrym wyposażeniem w codziennym użyciu.

Na tym etapie zostaje już tylko jedno pytanie: dla kogo ten samochód naprawdę ma sens, a kto powinien od razu szukać dalej.

Na co spojrzeć podczas jazdy testowej, zanim podpiszesz umowę

Stonica najlepiej oceniać nie z folderu, tylko po krótkiej jeździe w warunkach zbliżonych do twoich codziennych tras. Ja sprawdziłbym przede wszystkim:

  • czy 100 KM wystarczy do twojego trybu jazdy, czy od razu lepiej brać MHEV 115 KM,
  • czy 7DCT pracuje tak, jak lubisz w korkach i przy manewrowaniu,
  • czy poziom hałasu przy 120-140 km/h nie będzie cię męczył po tygodniu,
  • czy bagażnik i tylna kanapa mieszczą to, co naprawdę wozi twoja rodzina,
  • czy wybrana wersja faktycznie ma systemy i dodatki, za które dopłacasz.

Jeśli po takiej próbie Stonic nadal broni się ergonomią, miejską zwinnością i długą gwarancją, to jest to rozsądny zakup. Jeśli jednak najbardziej przeszkadzają ci twarde plastiki, przeciętne wyciszenie i cena po doposażeniu, lepiej od razu spojrzeć na większe albo spokojniejsze alternatywy. Właśnie tak bym podchodził do tego modelu: nie jako do auta idealnego, tylko jako do bardzo sensownego wyboru tam, gdzie liczy się miasto, prostota i przewidywalność kosztów.

FAQ - Najczęstsze pytania

Najbardziej budżetowa jest 1.0 T-GDI 100 KM z manualem, a najrozsądniejszym kompromisem wypada 1.0 T-GDI MHEV 115 KM. Jeśli zależy Ci na wygodzie w mieście, warto rozważyć też 7DCT, bo automat ułatwia jazdę w korkach. Do spokojnej jazdy miejskiej 100 KM wystarczy, ale przy częstszych trasach MHEV daje więcej swobody.

Stonic ma 416,5 cm długości i bagażnik 332-352 l, a po złożeniu oparć 1 135-1 155 l. To wystarcza na zakupy, kompaktowy wózek i weekendowy wyjazd, ale tylna kanapa i przestrzeń ładunkowa są raczej „na styk” przy większych fotelikach i dużym bagażu. To auto bardziej miejskie niż rodzinne w sensie pełnowymiarowego SUV-a.

W standardzie Stonic ma m.in. ESC, HAC, ABS, autonomiczne hamowanie awaryjne FCA, asystenta pasa ruchu, system rozpoznawania znaków i 6 poduszek powietrznych. W wyższych wersjach dochodzą rozwiązania takie jak asystent martwego pola czy inteligentny tempomat. Trzeba jednak pamiętać, że oficjalna karta bezpieczeństwa pokazuje 3 gwiazdki Euro NCAP z testu z 2017 roku.

Najtańsza wersja 1.0 T-GDI 100 KM z manualem startuje od 90 990 zł, a odmiany z automatem i MHEV szybko podnoszą koszt do 97 790 zł, 102 990 zł lub 109 790 zł. Przy lepszym wyposażeniu i GT-Line można dojść do około 117 790 zł. Wtedy Stonic zaczyna rywalizować ceną z większymi autami, więc opłaca się dobrze przemyśleć konfigurację.

Tagi
stonic
euro ncap
bagażnik
hybryda
crossover
Udostępnij artykuł
Autor Gabriel Baran
Gabriel Baran
Nazywam się Gabriel Baran i od 7 lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem długie godziny, przeglądając magazyny motoryzacyjne i marząc o różnych modelach. Z biegiem lat postanowiłem połączyć tę pasję z pracą, co zaowocowało wieloma artykułami na temat nowinek w branży, testów samochodów oraz porad dotyczących zakupu i eksploatacji pojazdów. W moim podejściu do pisania stawiam na rzetelność i przystępność informacji. Staram się w klarowny sposób przedstawiać złożone zagadnienia, porównując różne źródła i śledząc najnowsze trendy. Chcę, aby każdy czytelnik znalazł u mnie nie tylko ciekawe treści, ale także praktyczne porady, które pomogą mu lepiej zrozumieć świat motoryzacji.
Oceń artykuł
Ocena: 0 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)