Volvo XC60 T8 - jak wypada na tle T6 i B5?

Volvo XC60 T8 - jak wypada na tle T6 i B5?
Autor Krzysztof Kozłowski
Krzysztof Kozłowski

17 października 2026

Volvo XC60 T8 to jedna z najbardziej interesujących odmian tego SUV-a, bo łączy komfort rodzinnego auta premium z bardzo mocnym napędem plug-in hybrid. W praktyce oznacza to możliwość jazdy na prądzie w codziennych dojazdach, a jednocześnie pełną swobodę na dłuższych trasach. Poniżej rozkładam ten model na konkretne elementy: jak działa, ile realnie oferuje, czym różni się od innych wersji XC60 i kiedy taki wybór ma sens.

Najważniejsze fakty o hybrydowym XC60

  • Wersja plug-in hybrid łączy silnik benzynowy z napędem elektrycznym i napędem AWD.
  • W Polsce T6 startuje od 269 900 zł, a T8 od 279 900 zł, więc dopłata do mocniejszej odmiany jest niewielka.
  • Oficjalny zasięg elektryczny wynosi do 79 km WLTP, a w mieście do 96 km WLTP.
  • Akumulator ma 18,8 kWh i można go naładować od 0 do 100% w około 3 godziny przy ładowaniu 2-fazowym 16A.
  • T8 daje 406 KM i 4,9 s do 100 km/h, ale jego przewaga nad T6 polega głównie na osiągach, nie na zasięgu.
  • Największy sens ma u kierowcy, który ładuje auto regularnie i robi sporo krótszych tras.

Czym jest ta wersja i co odróżnia ją od innych XC60

Volvo XC60 T8 to nie jest zwykłe XC60 z większą baterią. W tej odmianie pracują razem silnik benzynowy i jednostka elektryczna, a kierowca może korzystać z jazdy bezemisyjnej na krótszych odcinkach. To właśnie dlatego ten model potrafi rano dojeżdżać do pracy niemal jak elektryk, a później bez stresu pojechać w trasę z pełnym bakiem.

Najważniejsza różnica między wersjami T6 i T8 dotyczy mocy oraz charakteru auta, a nie samej idei napędu. T6 rozwija 335 KM i 589 Nm, natomiast T8 oferuje 406 KM oraz 669 Nm, więc przyspiesza wyraźnie żwawiej i lepiej radzi sobie przy wyższych prędkościach oraz pełnym obciążeniu. Obie odmiany mają napęd AWD, automatyczną skrzynię i pięć miejsc, więc nadal mówimy o wygodnym SUV-ie klasy premium, a nie o aucie nastawionym na sportową ostrość.

Ja patrzę na taki układ bardzo prosto: plug-in hybrid ma sens wtedy, gdy samochód naprawdę bywa ładowany. Jeśli nie, zostaje Ci ciężki i mocny benzynowy SUV, który tylko wygląda jak oszczędny. A skoro technika jest już jasna, warto sprawdzić, jak ten model zachowuje się w codziennym użyciu.

Jak jeździ na co dzień i kiedy naprawdę oszczędza paliwo

Oficjalny zasięg elektryczny wynosi do 79 km WLTP w cyklu mieszanym i do 96 km WLTP w mieście. To bardzo przyzwoity wynik jak na średniej wielkości SUV-a premium, ale nie traktowałbym go jak obietnicy stałego, identycznego zasięgu niezależnie od temperatury czy prędkości. W praktyce największą różnicę robi styl jazdy, warunki pogodowe i to, czy auto startuje z pełną baterią.

Ten napęd najlepiej sprawdza się w trzech scenariuszach:

  • masz możliwość ładowania w domu lub w pracy i jeździsz codziennie podobne dystanse,
  • poruszasz się głównie po mieście i po drogach podmiejskich,
  • chcesz mocnego SUV-a, ale nie potrzebujesz stale wykorzystywać pełnych 406 KM.

Najmniej sensu ma wtedy, gdy auto ładuje się przypadkowo albo wcale. W takim układzie plug-in hybrid przestaje być oszczędnym wsparciem, a staje się po prostu cięższą konstrukcją z dodatkową techniką na pokładzie. Katalogowe 2,7 l/100 km wygląda świetnie, ale to wynik, który da się uzyskać tylko przy regularnym korzystaniu z baterii i rozsądnym profilu jazdy.

Ważny jest też sam proces ładowania. Przy 2-fazowym 16A pełne uzupełnienie energii trwa około 3 godzin, więc nie mówimy o samochodzie, który wymaga pół dnia pod kablami. Jeśli masz stały punkt ładowania, codzienna eksploatacja układa się wygodnie i przewidywalnie. A to naturalnie prowadzi do pytania, ile trzeba za taki samochód zapłacić i co dostajesz w zamian.

Dwa eleganckie Volvo XC60 T8 w ciemnych kolorach stoją obok siebie w garażu.

Wersje wyposażenia i ceny w Polsce

Na polskim rynku ten model jest dziś wyceniony w sposób, który dość dobrze pokazuje jego pozycję. Cennik zaczyna się od 269 900 zł dla T6 i 279 900 zł dla T8, więc różnica między słabszą i mocniejszą odmianą jest naprawdę niewielka. W praktyce oznacza to, że jeśli i tak celujesz w plug-in hybrid, dopłata do T8 bywa łatwa do obrony. Trzeba tylko pamiętać, że auta z salonowego stocku i bogatszych konfiguracji kosztują zauważalnie więcej.

Wersja Moc 0–100 km/h Zasięg elektryczny WLTP Cena startowa Najlepsze zastosowanie
T6 AWD Plug-in hybrid 335 KM 5,7 s do 79 km od 269 900 zł bardziej zrównoważony wybór do codziennej jazdy
T8 AWD Plug-in hybrid 406 KM 4,9 s do 79 km od 279 900 zł dla kierowcy, który chce wyraźnie lepszej dynamiki

To zestawienie dobrze pokazuje, gdzie leży przewaga T8. Nie w większym zasięgu na prądzie, bo ten pozostaje bardzo podobny, tylko w wyraźnie lepszych osiągach. Z kolei w aktualnych ofertach gotowych egzemplarzy można spotkać auta wyceniane znacznie wyżej, zwłaszcza w wersji Ultra, więc finalna kwota zależy mocno od wyposażenia. Dla kupującego to ważne, bo sam napęd to dopiero punkt wyjścia, a nie pełen rachunek.

Na tle całej gamy XC60 widać też, że plug-in hybrid jest pozycjonowany wyżej niż mild hybrid, ale nie zawsze daje lepszy efekt użytkowy. I właśnie tu zaczynają się decyzje praktyczne, które warto podjąć przed podpisaniem umowy.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem i użytkowaniem

Najczęstszy błąd przy plug-in hybridach jest prosty: kupuje się samochód pod obietnicę niskiego spalania, a później nie ma się gdzie go ładować. Wtedy cały ekonomiczny sens znika. Drugi błąd to patrzenie wyłącznie na moc, bez uwzględnienia masy, przestrzeni i realnego stylu jazdy. Wersja plug-in waży około 2 150 kg, więc jest wyraźnie cięższa od mild hybrid, a to czuć podczas hamowania, manewrów i ostrej jazdy po górzystych drogach.

Praktycznie ważny jest też bagażnik. W odmianie plug-in hybrid ma on 468 l przy rozłożonym drugim rzędzie i do 1 528 l po złożeniu siedzeń. To nadal pełnowartościowy rodzinny SUV, ale w mild hybrid przestrzeń ładunkowa jest nieco większa. Warto znać również limit holowania, bo T8 może ciągnąć przyczepę do 2 250 kg, podczas gdy B5 mild hybrid ma 2 400 kg. Jeśli więc często wożisz ciężką przyczepę, ten detal może mieć większe znaczenie niż różnica w mocy.

W mojej ocenie najlepszy scenariusz dla tego napędu wygląda tak: stałe miejsce parkowania, możliwość ładowania, przewidywalne trasy w tygodniu i dłuższe wyjazdy od czasu do czasu. Wtedy auto faktycznie pokazuje swoje zalety, zamiast wozić niepotrzebny balast. A skoro to już jasne, zostaje najważniejsze porównanie: kiedy wybrać T8, kiedy T6, a kiedy lepiej spojrzeć na zwykłą hybrydę.

Kiedy wybrać Volvo XC60 T8, a kiedy T6 lub mild hybrid

Jeśli miałbym uprościć wybór do jednego zdania, powiedziałbym tak: T8 jest dla tych, którzy chcą najmocniejszego XC60 i naprawdę będą je ładować, T6 dla kierowców szukających rozsądniejszego balansu, a B5 mild hybrid dla osób bez dostępu do regularnego ładowania. To nie jest kwestia prestiżu, tylko dopasowania napędu do codzienności.

Wersja Moc Spalanie / energia Masa własna Uciąg przyczepy Dla kogo
T8 AWD Plug-in hybrid 406 KM 2,7 l/100 km WLTP i do 79 km na prądzie 2 150 kg 2 250 kg dla tych, którzy chcą maksymalnej dynamiki i ładują auto regularnie
T6 AWD Plug-in hybrid 335 KM 2,7 l/100 km WLTP i do 79 km na prądzie 2 150 kg 2 250 kg dla kierowców, którzy chcą plug-in hybrid, ale nie potrzebują najwyższej mocy
B5 AWD Mild-Hybrid 250 KM 7,5 l/100 km WLTP 1 900 kg 2 400 kg dla osób, które nie chcą ładować samochodu i jeżdżą głównie na benzynie

Najważniejszy wniosek jest dość prosty. Plug-in hybrid wygrywa wtedy, gdy codzienna eksploatacja pozwala korzystać z baterii, a kierowcy zależy na komforcie i mocnym przyspieszeniu. Mild hybrid jest prostszy w obsłudze i lżejszy, więc częściej pasuje do długich tras oraz częstego holowania. Jeśli ktoś spodziewa się, że samo kupno PHEV automatycznie obniży koszty paliwa, może się rozczarować. To napęd, który trzeba dobrze dopasować do stylu życia, inaczej jego zalety zostają tylko na papierze.

Co w tym aucie naprawdę decyduje o opłacalności

W tym modelu najbardziej przekonuje mnie to, że nie próbuje udawać kompromisu na siłę. Z jednej strony daje cichą jazdę na prądzie w mieście, z drugiej zachowuje pełną swobodę klasycznego SUV-a w trasie. Jeśli więc jeździsz głównie lokalnie, ale od czasu do czasu robisz dłuższe odcinki, ten samochód potrafi bardzo dobrze trafić w potrzeby.

Najważniejsze jest jednak uczciwe dopasowanie wersji do realnego sposobu użytkowania. T8 ma sens wtedy, gdy chcesz najmocniejszej odmiany i masz dyscyplinę ładowania. T6 lepiej broni się jako bardziej zrównoważona opcja plug-in. A jeśli wiesz, że nie będziesz regularnie ładować auta, rozsądniej spojrzeć na mild hybrid B5. Właśnie na tym polega siła XC60 w wersji plug-in hybrid: po dobrym wyborze staje się bardzo wygodnym, szybkim i sensownym autem na co dzień.

FAQ - Najczęstsze pytania

Najbardziej wtedy, gdy możesz regularnie ładować auto w domu lub w pracy i robisz głównie krótsze, powtarzalne trasy. W takich warunkach bateria 18,8 kWh pozwala przejechać do 79 km WLTP, a w mieście do 96 km WLTP. Jeśli ładowanie jest przypadkowe, ekonomiczna przewaga tego napędu szybko znika.

Różnica w cenie startowej jest niewielka: T6 kosztuje od 269 900 zł, a T8 od 279 900 zł. Obie odmiany mają napęd AWD, automatyczną skrzynię i pięć miejsc. T8 rozwija 406 KM i 669 Nm, przyspiesza do 100 km/h w 4,9 s, a T6 ma 335 KM, 589 Nm i 5,7 s, więc dopłata kupuje głównie lepsze osiągi.

Akumulator ma 18,8 kWh i przy ładowaniu 2-fazowym 16A można go uzupełnić od 0 do 100% w około 3 godziny. To wystarcza, by spokojnie ładować auto nocą albo podczas dnia pracy. W praktyce właśnie stały dostęp do ładowania decyduje o tym, czy ten napęd naprawdę się opłaca.

Wersja plug-in hybrid waży około 2 150 kg, ma bagażnik 468 l i może holować przyczepę do 2 250 kg. To nadal pełnowartościowy rodzinny SUV, ale jeśli często ciągniesz ciężkie przyczepy, B5 mild hybrid ma wyższy uciąg, bo do 2 400 kg. Gdy nie planujesz regularnego ładowania, prostszy B5 z 250 KM i spalaniem 7,5 l/100 km może być rozsądniejszy.

Tagi
zasięg
holowanie
hybryda plug-in
mild hybrid
volvo xc60
Udostępnij artykuł
Autor Krzysztof Kozłowski
Krzysztof Kozłowski
Nazywam się Krzysztof Kozłowski i od 9 lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moja pasja do samochodów zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to zafascynowałem się ich mechaniką oraz historią. Od tamtej pory staram się zgłębiać wszelkie aspekty motoryzacji, od nowych modeli po klasyki, a także technologie, które zmieniają oblicze branży. Piszę o różnych zagadnieniach, takich jak porady dotyczące zakupu, recenzje pojazdów oraz nowinki ze świata motoryzacji. Zawsze dbam o to, aby moje teksty były rzetelne, przystępne i aktualne, co osiągam poprzez dokładne sprawdzanie źródeł oraz porównywanie informacji. Moją misją jest pomoc czytelnikom w zrozumieniu skomplikowanych tematów i dostarczenie im wartościowej wiedzy, która ułatwi im podejmowanie decyzji związanych z motoryzacją.
Oceń artykuł
Ocena: 0 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)